ÚDRŽBA KABELEK A DOPLŇKŮ. TYPY KŮŽÍ

Vážený zákazníku Peramey, věnujte prosím pozornost následujícím informacím týkající se rozlišení našich kůží a správného užívání a ošetřování kožených kabelek, tašek a doplňků.

Typy kůže nebo-li useň a její údržba

 • Hladká useň je useň s jemně strukturovanými a malými póry. Patří sem typ Nappa a Seta. Tyto typy kůže jsou si velice podobné, někdy skoro až k nerozeznání. Do hladké úsně můžeme též zahrnout typ Dollaro. Tento druh drsnější usně se vyznačuje výrazným dezénem, který je velice specifický pro tuto kůži. Rozdíly v zabarvení materiálu jsou charakteristickým znakem přírodní kůže a nejsou předmětem reklamace.
  Hladká useň se ošetřuje zpravidla tekutými výrobky s obsahem vosku či olejů. Hladkou useň čistíme vhodným kartáčkem, navlhčeným měkkým bezbarvým hadříkem nebo čistícími prostředky, které jsou vhodné pro čištění kožené galanterie, ne přípravky na obuv.
  Pokud dojde k promáčení, dbejte na včasné vysušení (nikdy ne v blízkosti silného zdroje tepla nebo na přímém slunci) a poté použítím vhodnými výrobky.
  Syté a pastelové barvy usně mohou po jisté době užívání zesvětlat, stejně jako bílá barva může po jisté době mírně zežloutnout. Tomu lze částečně zabránit používáním bezbarvého krému.
 • Textilní kabelky (kanvas, manžestr, denim) čistěte kartáčováním, podle druhu textilu a povahy znečištění také vytíráním za vlhka, mastné skvrny čističem skvrn na textil. Kabelky nikdy neperte!
 • Lakovaná useň je useň s hladkým a lesklým povrchem. Lakovaný povrch kabelky je velmi choulostivý na mechanické poškození, chemické vlivy, promáčení a silný mráz. Lakovou useň čistěte navlhčeným měkkým bezbarvým hadříkem nebo čistícími prostředky určené pro tento typ povrchu.
 • Vlasová useň (nubuk, velur - semiš) je useň broušená po líci nebo rubu. Vlasovou useň čistěte gumovým kartáčkem na semiš. Vlasovou useň nikdy nekrémujte! Ošetřujte vhodnými impregnačními přípravky ve sprejích určené pro tento typ usně.
 • Kovové ozdoby kabelek mohou v průběhu užívání očernit materiál kabelky. Pravidelným čištěním materiálu zamezíte trvalým barevným změnám na výrobku.
 • Myslete i na ochranu zipů a občas je promažte včelím voskem nebo speciálními vatovými tyčinkami určenými k čištění zašlých šperků. Nikdy nestříkejte přípravky na zipy, protože by mohly trvale poškodit okolí zipu, většinou vyrobené z kůže.

Jak pečovat o kožené kabelky, tašky a doplňky

Kabelky nepřetěžujte - přetěžování kabelek může vést k popraskání uší nebo jinému poškození konstrukce uší kabelky nebo k prasknutí či poškození kovových karabin na uších kabelky. Závady, které vzniknou kvůli přetěžování kabelky nebo kvůli mechanickému poškození podšívky kabelky, mohou vést k zamítnutí reklamace z důvodů nedodržení zásad. V kabelkách byste neměli nosit ostré předměty jako nůžky nebo nože, protože by mohlo dojít k poškození podšívky.

Kabelky chraňte před mechanickým poškozením. Jedná se především o poškození spodních částí kabelky, exponovaných míst na bocích kabelky nebo i vnitřní části kabelky odřením či poškrábáním o jiné předměty. Může jít o poškrábání o součásti vašeho oděvu (kovové pásky, hodinky, náramky, pouzdra na mobilní telefony, apod.)
Dejte též pozor při odkládání kabelky na drsné povrchy, které mohou poničit spodek kabelky. K mechanickým součástem kabelky (zipy) se chovejte přiměřeným způsobem. Zipy zavírejte a otevírejte plynule bez trhavých pohybů a bez použití velké síly. Mechanické poškození kabelky (včetně zipů) může být důvodem pro zamítnutí reklamace.

Kabelky skladujte odděleně od sebe tak, aby se např. tmavá barva kabelky nemohla obtisknout na kabelky světlých barev. Kabelky jsou vhodné vycpat buď látkou nebo papírem, aby jste předešli pomačkání nebo jiné deformaci. Též je dobré kabelky uschovat v textilních sáčcích.

Kabelky se snažte nevystavovat prudkému dešti nebo nevhodnému prostředí. Např. úplné promočení kožené kabelky může trvale poškodit její vzhled a tvar. Může se též stát, že při velkém provlhnutí může částečně pouštět barvu. Proto je dobré kabelky řádně a průběžně ošetřovat vhodnými přípravky. Výrobce nenese odpovědnost za možné změny na materiálu díky vystavování nevhodným podmínkám. Proto případné reklamace mohou být zamítnuty. Je dobré si dát též pozor na vylití tekutých nápojů nebo parfémů. Též to může způsobit nenávratné poškození podšívky i celé kabelky. Kabelky též nikdy nenechávejte schnout u topení nebo otevřeného ohně, protože by mohly popraskat. Vždy ji nechte uschnout v prostoru. Též ji není dobré vystavovat přímému slunci. Může dojít ke změně odstínu barvy.